kosmonaytis forum


Εγγραφείτε στο φόρουμ, είναι εύκολο και γρήγορο

kosmonaytis forum
kosmonaytis forum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
Σύνδεση

Έχω ξεχάσει τον κωδικό μου

επικοινωνια
kosmonaytis



Πιλάβιος: "Επικίνδυνη η αφαίρεση βαθμών"

Πήγαινε κάτω

Πιλάβιος: "Επικίνδυνη η αφαίρεση βαθμών" Empty Πιλάβιος: "Επικίνδυνη η αφαίρεση βαθμών"

Δημοσίευση  kosmos Σαβ 14 Μάης 2011, 10:13 pm

Πιλάβιος: "Επικίνδυνη η αφαίρεση βαθμών" Pilabios14-05_m

Πλήθος παραγόντων (πρώην και νυν) και ο πρόεδρος της ΕΠΟ, Σοφοκλής Πιλάβιος, έδωσαν το Σάββατο το παρών στο Θέατρο της Σχολής Μωραΐτη όπου έγινε ανοιχτή συζήτηση με θέμα: "Το Ποδόσφαιρο σε κρίση. Αναζητείται λύση;". Συντονιστής της συζήτησης ήταν ο δημοσιογράφος Νίκος Γαβαλάς και σε ρόλο "ανακριτή" ο Αντώνης Πανούτσος καθώς ήταν ο πρώτος που εντόπισε ότι όλοι οι προαναφερθέντες είναι απόφοιτοι της Σχολής Μωραΐτη.

Την συζήτηση παρακολούθησαν και οι Γιάννης Μώραλης και Σταύρος Αδαμίδης, με τον πρώτο να τονίζει: "Όσοι δεν μπορούν να κάνουν κάτι για το ελληνικό ποδόσφαιρο να σηκωθούν να φύγουν. Εχω κάνει λάθη με τη σειρά μου. Δεν βοηθάει σε τίποτα να στοχοποιούμε το ποδόσφαιρο συνεχώς. Όταν υπάρχει δόλος από τις ΠΑΕ, ναι, είμαι υπέρ της αφαίρεσης βαθμών, αλλά να φέρω ένα παράδειγμα: ο ΠΑΟ είναι στο μπάσκετ αντικειμενικά η καλύτερη ομάδα τα τελευταία 15 χρόνια, όμως μια μερίδα οπαδών της κάνει επεισόδια. Τι θα γίνει; Θα αφαιρούνται βαθμούς από την καλύτερη ομάδα;".

Από την πλευρά του, ο Σταύρος Αδαμίδης δήλωσε: "Στους 14 μήνες στη θητεία μου θα συμφωνήσω πρώτη φορά με εκπρόσωπο του Ολυμπιακού. Εμείς σαν ΑΕΚ είχαμε προτείνει αποκλεισμό από την Ευρώπη τον ομάδων μας και την διακοπή του πρωταθλήματος, αλλά δεν εισακουστήκαμε.

Το πρόβλημα της βίας είναι πάνω από όλα της Αστυνομίας. Τι να κάνουμε εμείς; Να συλλάβουμε και να δείρουμε τους ταραξίες; Δεν υπάρχει πολιτική βούληση. Αυτό φάνηκε καθώς στις 30/4 αφήσανε να εκτονωθούν τα επεισόδια στον τελικό και την άλλη μέρα δεν άνοιξε μύτη στην πορεία της Πρωτομαγιάς".

Αίσθηση προκάλεσε η δήλωση του Πέτρου Κόκκαλη, που κατά την διάρκεια της ομιλίας είπε ότι "απορροφηθήκαμε περισσότερο απ’ ότι έπρεπε από το σύστημα του ποδοσφαίρου, με αποτέλεσμα να αλλοτριωθούμε. Κάναμε λάθη. Ένα από αυτά είναι ότι σκεφτόμασταν πως η νίκη έπρεπε να έρθει με κάθε τίμημα".

Ο Τάκης Κανελλόπουλος είπε: "Το ποδόσφαιρο αποτελείται τραμπούκους και απατεώνες. Εγώ είμαι εκτός και δεν επιστρέφω. Είδα στην Αμερική την χαρά του αθλητισμού. Εδώ υπάρχει κρίση αξιών. Εάν δεν αποβάλλει την βία η ίδια η κοινωνία και η πολιτεία, τότε δεν γίνεται τίποτα", ενώ ο Πόλυς Χατζηιωάννου δήλωσε: "Μόνο στην Ελλάδα υπάρχει η λέξη παράγοντας.

Εγώ ήρθα στο χώρο σαν φίλαθλος. Θέλουμε να παίρνουμε τα παιδιά μας στο γήπεδο, αλλά πλέον δεν μπορούμε. Έχουμε αρχίσει να απεχθανόμαστε το άθλημα που μας ξεκουράζει. Παράδειγμα προς μίμηση είναι η Πρεμιέρσιπ. Εδώ δυστυχώς περιορίζεται η γκάμα των πραγμάτωνπουμπορεί να χαρεί ο φίλαθλος. Πρέπει να φτιάξουμε το προϊόν. Πρέπει η πολιτεία να βοηθήσει να φτιαχτούν γήπεδο".

Τέλος, ο Σοφοκλής Πιλάβιος υπογράμμισε: "Εχουμε 73 σελίδες κώδικες ποδοσφαίρου και άλλες 500 πειθαρχικού κώδικα. Υπάρχουν πολλά παράθυρα που μπορούν να ερμηνευθούν όπως θέλει ο καθένας. Ο μεγάλος στόχος μου και η μεγαλύτερη ευθύνη μου, την οποία αναλαμβάνω, είναι ότι αυτά πρέπει να αλλάξουν. Να ξαναγραφτούν όλα από την αρχή έχοντας βοήθεια από το εξωτερικό".

Ερωτηθείς αναφορικά με το αν πρέπει να αφαιρούνται βαθμοί από τις ομάδες, ο πρόεδρος της ΕΠΟ απάντησε: "Η αφαίρεση βαθμών είναι πολύ επικίνδυνη. Οι αγώνες πρέπει να παίζονται στα γήπεδα. Βεβαίως στην τρίτη υποτροπή, υπάρχει πρόβλεψη για αφαίρεση. Πάντως αυτό που πρέπει πρώτα να δούμε είναι η βούληση του καθενός. Θέλουν το 50-50; Θέλουν να κερδίζουν με οποιοδήποτε τρόπο; Θέλουν την αφαίρεση; Να τα βάλουμε κάτω και μετά να δούμε το κατάλληλο πλαίσιο".

ΠΗΓΗ
kosmos
kosmos
Admin

Αριθμός μηνυμάτων : 57
Ημερομηνία εγγραφής : 13/05/2011
Ηλικία : 43

https://kosmonaytis.forumgreek.com

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω

Επιστροφή στην κορυφή


 
Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτή
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης